Różaniec – nazwa pochodzi od wieńca róż, które symbolizują piękno i czystość Niepokalanej Dziewicy, Matki Jezusa i naszej Matki.

Historia modlitwy Różańcowej liczy już blisko osiem wieków. Rozsławiona niezliczonymi łaskami i cudami, wciąż aktualna i ciągle miła Najświętszej Marii Pannie. Na przestrzeni tych wieków, nieomal na wszystkich objawieniach, Maryja wzywa nas do odmawiania Różańca. Niejako wciska go nam do rąk. Sama go ułożyła i sama go nas nauczyła. 
Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, nasz Wielki Rodak, mówił: „Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia... To modlitwa, którą ukochałem.” Modlitwę Różańcową nazywał skarbem.

Początki Różańca w naszej parafii sięgają 1980 r., kiedy to z polecenia kardynała Karola Wojtyły, ówczesny wikariusz parafii św. Kazimierza, ks. Stefan Mazgaj, utworzył na Dąbiu ośrodek duszpasterski. W krótkim czasie powstały dwie „Róże”.

W 1983 r. została erygowana parafia pod wezwaniem św. Stanisława B. M., a jej pierwszym proboszczem został dziś już nieżyjący ks. kanonik Stefan Mazgaj. Kiedy w 1988 r. obraz Matki Bożej nawiedzał mieszkania parafian, kiedy całe rodziny, sąsiedzi, znajomi skupiali się w domach przed obrazem Maryi modląc się na Różańcu, zaczęły powstawać nowe „Róże”. Do końca nawiedzenia powstało pięć żywych „Róż” jako akt oddania parafii Jej opiece. W 1989 r. na proboszcza naszej parafii został powołany ks. Wiesław Macuda. Utworzył „Różę” chorych oraz dwie z zespołów: misyjnego i charytatywnego. Każda z tych „Róż”, co miesiąc, podejmowała inną intencję modlitewną. W 2005 r. nasza parafia została powierzona ks. dziekanowi Stanisławowi Sudoł. Jemu to zawdzięczamy uporządkowanie i ujednolicenie Wspólnoty Żywego Różańca, którego został duchowym opiekunem. Powstały też dwie nowe „Róże”. IX – jako dar imieninowy dla ks. Opiekuna i X, której patronem jest Sługa Boży Jan Paweł II.

Aktualnie w naszej parafii mamy 10 „Róż”, więc codziennie 200 osób czynnie uczestniczy w rozważaniach tajemnic Różańcowych. Każda „Róża” ma swego zelatora i zastępcę, odpowiedzialnych za comiesięczne przekazywanie intencji modlitewnych i za inne sprawy bieżące. Modlitwa Różańcowa w naszej świątyni trwa cały rok, z tym, że w październiku jest modlitwą ogólnoparafialną, prowadzoną przez zespoły i formacje, młodzież i dzieci, a w listopadzie jest odmawiany Różaniec za zmarłych, prowadzony przez kapłanów. W pozostałe miesiące, codziennie oprócz niedziel i świąt tzw. „Róże dyżurne”, zmieniające się co miesiąc, o godz. 17.30, prowadzą modlitwę różańcową, na którą zapraszani są wszyscy parafianie, którzy mogą i chcą w niej uczestniczyć.

Jakże aktualne są dziś słowa Matki Najświętszej, wypowiedziane w Fatimie. „Czyńcie pokutę, odmawiajcie Różaniec. Odpowiadając na Jej wezwanie, nasza Wspólnota Różańcowa włączyła się do Wielkiej Nowenny Fatimskiej. Od 16 maja bieżącego roku modlitwa Wielkiej Nowenny jest odmawiana codziennie przez „dyżurną Różę” wraz z modlitwą Różańcową w świątyni, a przez pozostałych członków wspólnoty w domach. W każdą I sobotę m-ca o godz. 8.00, w naszej świątyni Wspólnota Żywego Różańca uczestniczy we Mszy św. sprawowanej za żywych i zmarłych jej członków, do której liturgię słowa przygotowuje „Róża” mająca dyżur w danym miesiącu. Msza św. jest z kazaniem opartym o czytania liturgiczne danego dnia oraz o intencje apostostwa modlitwuy przekazaną na dany miesiąc, po niej wystawienie Najświetszego Sakramnetu z dziesiątkiem różańca prowadzonym przez ks. Opiekuna. Po Mszy św. czas na wymianę tajemnic różańcowych. 

Nasza Wspólnota czynnie uczestniczy w życiu parafii. Bierze udział we wszystkich uroczystościach parafialnych, adoracjach np. całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, czuwania w Wieki Czwartek, Wielki Piątek.

Do tradycji już należy pielgrzymowanie do Kalwarii Zebrzydowskiej w celu odprawienia Dróżek Pana Jezusa w Wielkim Poście i Dróżek Matki Bożej w maju, organizowane przez opiekuna ks. Proboszcza. Co roku spotykamy się też na tzw. Opłatku, by wspólnie śpiewać kolędy i radośnie przeżywać Narodzenie Bożej Dzieciny. Ufamy, że będą nowe powołania do Wspólnoty Żywego Różańca, bo przecież w Różańcu modlimy się nie tylko do Maryi, ale to nasza Matka modli się z nami do Boga, wraz z nami zanosi do Niego nasze gorące prośby i dziękczynienia.

Wspólnota Żywego Różańca

Róża I:

Patron: św. Katarzyna

zelatorka: Adela Paluch
zastępca: Maria Stalmach

katarzyna

Róża II:

Patron: św. Zofia

zelatorka: Zofia Słabosz
zastępca: Łucja,Barbara Gadecka

zofia

Róża III:

Patron: św. Siostra Faustyna

zelatorka: Józefa Słodka
zastępca: Teresa Ryglowska

siostra faustyna

Róża IV:

Patron: św. Jadwiga

zelatorka: Elżbieta Stawiarska
zastępca: Maria Karpiuk

jadwiga

Róża V:

Patron: św. Klara

zelatorka: Krystyna Kurnik
zastępca: Stefania Ziemba

klara

Róża VI:

Patron: św. Teresa od Dzieciątka Jezus

zelatorka: Małgorzata Gawin 
zastępca: Franciszka Rydz

teresa

Róża VII:

Patron: św. Rita

zelatorka: Maria Pawłowska
zastępca: Wiesława Sitek

rita

Róża VIII:

Patron: bł. Salomea

zelatorka: Bogusława Jarek
zastępca: Marianna Dorosz

salomea

Róża IX:

Patron: św. Barbara

zelatorka: Beata Pawłowska
zastępca: Bożena Karkus

barbara

Róża X:

Patron: św. Jan Paweł II

zelatorka: Andrzej Kajda
zastępca: Maria Wysocka

janpawel