„Dąbianin” – miesięcznik Parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Dąbiu w Krakowie został założony w 1997 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Wiesława Macudy. Pierwsze numery gazety były wydawane wspólnie z wydawaną w sąsiedniej parafii św. Kazimierza na Grzegórzkach gazetą zatytułowaną „Królewicz”. Pierwsze 3 numery miały wspólną okładkę oraz wspólne niektóre artykuły. W tym czasie redaktor „Królewicza uczył jak redagować i przygotowywać gazetę do druku.

Pierwszy numer „Dabianina” ukazał się w maju 1997 roku, miał 12 stron w formacie A-4 i jedyną fotografię na okładce. Redakcja do dnia dzisiejszego prawie nie zmieniła się. Pierwszym kierującym gazetą był ks. Adam Gabryś i jest to jedyna funkcja którą sprawowały różne osoby (księża – obecnie gazetą kieruje piaty opiekun Ks. Piotr Romanowski) zbieraniem materiałów ich składem i edycją zajmują się od nr 1 do dnia dzisiejszego te samy trzy osoby. Czasopismo nasze z biegiem czasu zwiększało objętość obecnie jest to 20 stron. Gazeta zwiększała swoją atrakcyjność przez dodawanie do tekstów grafik i zdjęć które, sami wykonujemy, od kwietnia 1997 roku okładki zewnętrzna i wewnętrzna (przód i tył) ukazują się w kolorze. Dąbianin ukazuje się w ilości 350 egz. A jego cena 1,50 zł na początku wzrosła do 3,00 zł obecnie.

Aktualnie Dąbianin podzielony jest na dwie części. Pierwsza zatytułowana „Z Życia parafii„ opisuje wydarzenia na terenie parafii zarówno kościelne jak i Gimnazjum nr 7, szkołę podstawową nr 18 czy przedszkole. Część ta zajmuje od 50 do 70 % numeru. Pozostałą część „Z życia Kościoła” zajmują artykuły nie dotyczące parafii, pozyskujemy je z różnych źródeł między innymi z KAI.
Dąbianin ukazuje się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca z tym, że numer wakacyjny (lipiec i sierpień) jest podwójny. W czerwcu 2010 r. ukazał się nr 157. Gazeta finansuje się sama. Wszystkie koszty pokrywane są ze sprzedaży bieżącej.